Wydanie Postanowienia o zabezpieczeniu w jeden dzień od dnia wpłynięcia pozwu do Sądu! Cóż za szybkość działania. Ekspresowe działanie Sądu Okręgowego w Krakowie. Pozew o ustalenie nieważności umowy kredytowej wraz z powództwem o zapłatę i wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia wpływa do Sądu w dniu 17 maja 2022 r. Już w dniu 18 maja 2022 r.
Sąd wydaje postanowienie o:
1. Udzieleniu zabezpieczenia powodom roszczenia o ustalenie poprzez:
- Wstrzymanie obowiązku dokonywania przez powodów spłat rat kapitałowo – odsetkowych w wysokości i terminach określonych umową w okresie od dnia wydania postanowienia do dnia prawomocnego zakończenia postępowania,
- Zakazuje pozwanemu złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy,
- Zakazuje pozwanemu przekazywania informacji o zaprzestaniu spłaty przez powodów rat kapitałowo – odsetkowych do Biura Informacji Kredytowej , Biura Informacji Gospodarczej, Krajowego Rejestru Długów oraz innych biur informacji gospodarczych.
Następnie w tej samej sprawie już w dniu 22 sierpnia 2022 r. Sąd wydaje Wyrok jak poniżej:
- Wyrok SO w Krakowie, Wydział I Cywilny w składzie SSO Anna Baran, sygn. akt I C 1400/22 z dnia 22 sierpnia 2022 r. ustalający nieważność umowy kredytu i zasądzający wszystkie wpłaty kredytobiorców na rzecz kredytu w wysokości 232 059,44 zł wraz z odsetkami ustawowymi od dnia doręczenia pozwu pozwanemu. Pozwany Bank został w całości obciążony kosztami postępowania
Przegrana BPH S.A. (dawny GE Money S.A.) przed sądem w Krakowie w 3 miesiące od złożenia pozwu – nieważność umowy kredytu wraz z zasądzeniem wszelkich wpłat dokonanych przez kredytobiorców przez cały okres obowiązywania umowy. Wyroku Sąd:
- ustalił nieważność umowy kredytu powiązanego z CHF, zawartej z dawnym GE Money Bank S.A. (obecnie BPH S.A.), gdzie kurs kupna określony był w umowie jako średnie kursy złotego ogłaszane w tabeli kursów ,średnich NBP minus marża banku.
- zasądził od Banku BPH S.A. na rzecz naszych Klientów zwrot kwot wpłaconych do Banku w wysokości: 232.259,44 wraz z ustawowymi odsetkami za czas opóźnienia liczonymi od dnia upływy terminu wyznaczonego w reklamacji. Sąd nie uwzględnił stanowiska, iż odsetki powinny być należne od momentu pouczenia przez Sąd konsumentów o skutkach ustalenia nieważności. Ani dyrektywa 93/13 i orzecznictwo TSUE, ani przepisy krajowe nie uzależniają wymagalności roszczeń konsumenta oraz banku od złożenia przedsiębiorcy oświadczenia przez konsumenta, że otrzymał on wyczerpującą informację o wszystkich skutkach trwałej bezskuteczności umowy. Istotne zatem jest, aby konsument posiadał wiedzę odnośnie do skutków stwierdzenia nieważności umowy, kwestią drugorzędną jest, czy wiedzę tę posiądzie od swojego pełnomocnika, czy sądu.
- zasądził od Banku BPH S.A. na rzecz naszych Klientów zwrot kosztów procesu w całości
Wygrana cieszy o tyle, iż Sąd nie znajdował podstaw ani do przesłuchania Naszych Klientów – jako powodów ani do przesłuchania świadków Banku tj: pracowników, którzy uczestniczyli w zawarciu umowy kredytowej. Tym samym Wyrok zapadł na pierwszej rozprawie. W ocenie Sądu składanie wniosków o dopuszczenie dowodu z zeznań świadków jest niecelowe z uwagi właśnie na znaczny upływ czasu pomiędzy datą zawarcia umowy i datą ewentualnego przesłuchania.
Sąd wskazał również, słusznie, iż lektura treści zeznań złożonych przez takich świadków w innych sprawach prowadzonych przez Sąd w obecnym składzie wskazuje, że świadkowie ci – z uwagi na upływ czasu i znaczną liczbę zawartych umów – nie pamiętają przebiegu spotkań z konkretnymi klientami i nie są w stanie przedstawić szczegółów rozmów i treści udzielonych pouczeń. Ich zeznania, sprowadzają się do przedstawienia zalecanej praktyki banku przy zawieraniu tego rodzaju umów względnie przytoczenia treści wewnętrznych regulacji obowiązujących w bankach dotyczących danego rodzaju produktu i niczego istotnego do sprawy nie wnoszą.
Uzasadnienie Wyroku zostało doręczone do Kancelarii już w dniu 13 września 2022 r. a wynika z niego, iż:
- Pozwany nie udowodnił, że należycie wywiązał się z ciążącego na nim obowiązku informacyjnego, albowiem nie przedstawił żadnych dowodów na okoliczność, iż zakres informacji o ryzyku walutowym przekazanych powodom przed zawarciem umowy był wystarczający dla uświadomienia im z jakim kredytem mają do czynienia i jakie niebezpieczeństwa są związane z tym produktem
- z żadnego z dokumentów przedłożonych przez pozwanego nie wynika informacja o istocie niebezpieczeństwa związanego z kredytem indeksowanym czy denominowanym do waluty obcej tj. nieograniczonego wzrostu wysokości zadłużenia w razie niekorzystnej zmiany kursu waluty. Zaznaczyć również należy, że o kierunku rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy – ze względu rodzaj i charakter żądania oraz jego faktyczne i prawne uzasadnienie – decyduje analiza zawartej umowy pod kątem zgodności z prawem, zasadami współżycia społecznego, a także ocena poszczególnych postanowień tej umowy w świetle kryteriów przewidzianych w art. 3851 § 1 zd. 1 k.c.
- powództwo zasługuje na uwzględnienie, albowiem umowa kredytu zawiera klauzule niedozwolone, które nie wiążą konsumenta (art. 3851 § 1 zd. 1 k.c.). Abuzywność przedmiotowych postanowień umowy jest konsekwencją przyznania wyłącznie bankowi jako stronie umowy kredytu uprawnienia do jednostronnego kształtowania wysokości zobowiązania kredytobiorcy (zarówno wysokości kredytu przeliczonego na franki szwajcarskie, jak i rat kredytu waloryzowanych kursem franka szwajcarskiego).
Mam nadzieję na więcej tak szybkich i sprawnych procesów.
Wyrok jest nieprawomocny.
- Postanowienie SO w Warszawie, Wydział XXVIII Cywilny w składzie SSO Piotr Grenda, sygn. akt XXVIII C 4698/22 z dnia 21 października 2022 r. poprzez wstrzymanie obowiązku dokonywania spłat rat kredytu hipotecznego wynikającego z umowy z lipca 2006 r. nieprawomocne